Tolli talu ajaloost ja tänapäevast

Peamaja

Tolli talu on ehitatud 19. sajandi lõpul laevakapten Jakob Argeti poolt. Hiljem elasid talus tema lapsed, viimaste elanikena õed Elisabeth ja Tatjana ehk Tolli Liisi ja Tiiu, kes olid praeguse perenaise vanatädid.

Tolli Liisit ja Tiiut võib näha ka M. Soosaare filmis „Vaarao sõjavägi“, milles õed hülgepoega kantseldavad. Hülgepoeg jäeti kalurite naljana vanatüdrukute ukse taha ning nii tuli neil hakata väeti olevuse eest hoolt kandma.

Pärast õdede surma seisis talu mõnda aega tühjana, kuni 1995. aastal hakkasid Kallase Valdo ja Ulvi seal turiste vastu võtma, olles nii üks esimesi turismitalusid Kihnus. Jõudumööda on maja remonditud ja talukompleksi ehitistega täiendatud. Aastal 2000 sai valmis saun ja 2002 valmis vanema poja Vallo kutsekooli lõputööks ehituspuusepa erialal käsitsi ehitatud palktare.

Viimati kerkis taluõuele ruumikas katusealune, kus saab einestada ning mitmesuguseid väliüritusi läbi viia. 2007. a ehitati välidušid. Hetkel on ehitamisel aastaringselt kasutatav puhkemaja. Uue puhkemaja rajamine aitab püüelda aastaringse tegevuse poole, et külalised saaksid osa ka talvisest kihnu elust.

Tolli turismitalus on tegev olnud terve Kallase pere, aga on palgatud ka abilisi. 2005 loodi perefirmana OÜ Kihnu Kallas. Osaühingu tegevusvaldkondadeks on turism ja ehitus.

Pererahva soov läbi kõigi nende aastate on olnud pakkuda lihtsat kihnupärast elamist ja talutoitu. Meie jaoks on tähtis, et külaline tunneks end Tollil koduselt ja vabalt. Tänane päev seab majutusasutustele oma nõuded, aga sellegipoolest oleme püüdnud jääda oma põhimõtete juurde.